Akıllı Düşünceleri Geleceğe Taşıyoruz

Size daha sorunsuz, daha güvenli, daha güçlü ve daha verimli bir sürüş keyfi yaşatacak teknolojiler geliştirmek için sürekli çalışıyoruz. Geliştirdiğimiz en son teknolojilerimiz ve size sağladıkları avantajlar hakkında detaylı bilgileri burada bulabilirsiniz.

Entegre navigasyon sizi istediğiniz yere ulaştırır

Ford araçlarında yer alan Sony müzik ve entegre uydu navigasyon sistemi 5 inç yüksek çözünürlüklü, renkli ve çok fonksiyonlu ekrana sahip. Güvenilir navigasyon desteği sayesinde en kısa yoldan, güvenilir bir şekilde gideceğiniz yere ulaşırsınız.

Ford SYNC. Gelişmiş teknoloji

Ford SYNC sayesinde, doğrudan vereceğiniz basit sesli komutlarla çalan parçaları yönetebilir, telefon görüşmeleri yapabilirsiniz. Örneğin, cep telefonunuzda 'ev' adıyla kayıtlı bir numara varsa, sadece: "Ev ara" demeniz yeterlidir; sistem bu numarayı otomatik olarak arayacaktır. USB ya da MP3/iPod® aygıtınızdan ya da Bluetooth® uyumlu telefonunuzdan müzik dinlemek istediğinizde sesli komutlar kullanabilirsiniz. Sistem, gelen yazılı mesajlarınızı da size okur.

*Bluetooth® sözcüğü ve logoları, Bluetooth SIG, Inc.'e aittir ve bu markalar Ford Motor Company ve bağlı şirketleri tarafından lisanslı olarak kullanılmaktadır. Diğer ticari markalar ve ticari adlar ilgili sahiplerine aittir.

Geri Görüş Kamerası ile daha kolay, daha güvenli geri sürüş

Navigasyon sistemine entegre olarak Geri Görüş Kamerası yer almaktadır. Görüş Kamerası, aracın arka kısmını orta konsoldaki dahili ekranda görüntüler. Göremeyeceğiniz engelleri görüntülemenin yanı sıra, sanal çizgiler en dar alanlara dahi park edebilmenizi sağlar. Geri Görüş Kamerası geri vitesi seçtiğiniz anda devreye girer.

Bluetooth & Türkçe Sesli Kontrol Sistemi

Bluetooth®ve Türkçe sesli kontrol sistemi sayesinde, ellerinizi direksiyon simidinden, gözlerinizi yoldan ayırmanıza gerek kalmadan iletişiminizi güvenle sürdürebilirsiniz. Bu özellik ile otomatik klimayı, radyoyu, CD çaları sadece sesli komutlar ile kontrol edebilirsiniz. Bluetooth® sayesinde, bu özelliğe sahip cep telefonunuzla, yine sesli komutlar ile arama yapabilir, konuşmalarınızı aracın ses sistemi üzerinden gerçekleştirebilir ve gelen aramaları cevaplayabilirsiniz. Bluetooth & Türkçe Sesli Kontrol Sistemi ile ilgili detaylı bilgi alın.

Dinamik Tork Kontrolü

Dinamik Tork Kontrol Sistemi ile viraj alma esnasında aracın ön tekerlekleri arasındaki motor torku sürekli olarak denetlenir ve ön tekerlekler arasındaki motor torku ihtiyaca göre optimum düzeyde dağıtılır. Sonuç, sportif kullanımdan ödün vermeden daha iyi bir yol tutuşu ve daha zevkli bir sürüş deneyimi.

Kör Nokta Uyarı Sistemi

Kör Nokta Takip ve Uyarı Sistemiyle yolculuklar artık çok daha güvenli. Sistem aracın arka tamponunda yer alan radar sayesinde kör nokta olarak adlandırılan bölgeye giren araçların tespit edilmesine yardımcı olarak yan dikiz aynalarında yer alan görsel LED uyarıcılar vasıtasıyla sürücüyü uyarır.

Ayarlanabilir Hız Sınırlandırıcı

Bu sistem ile sürücü kendine maksimum bir hız belirleyebiliyor ve sistem ön lastiklerdeki sensörler aracılığı ile bu hızın aşıldığını belirlediğinde yakıt akışını azaltarak belirlenmiş hıza inilmesini sağlıyor. Aracın belirlenen sınırı aşması gerektiği durumlarda ise sürücünün ani gaza basması ile sistem devreden çıkarak olası bir tehlikeyi engelliyor.

Lastik Basıncı İzleme Sistemi

Lastik Basıncı İzleme Sistemi ile potansiyel tehlikeler gerçekleşmeden önlenmiş oluyor. Sistem sensörler ile lastikleri sürekli kontrol ederek lastik basıncındaki değişikliği gösterge panelinde göstererek sürücüyü uyarıyor.

Arka Yolcu Emniyet Kemeri Uyarısı

Bu özellik, arka sıradaki koltuklarda oturan yolcuların emniyet kemerlerinin bağlı olmaması durumunda sürücüyü uyarıyor.

Adaptif Hız Kontrol Sistemi

Radar bazlı gelişmiş sistem, aracın sürücü tarafından belirlenmiş olan hızda gitmesini sağlamakla birlikte daha yavaş giden bir araca yaklaşılığında otomatik olarak fren yaparak öndeki araç ile sürücü tarafından belirlemiş olan mesafenin korunmasını sağlamaktadır.

Akıllı Şarj Sistemi

Akıllı Şarj Sistemi, yavaşlama ya da frenleme sırasında oluşan kinetik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürürerek altenatörün çıkış gücünü arttıran ve böylece akünün sürekli olarak optimum şarj seviyesinde kalmasını sağlayan gelişmiş bir teknolojidir.

Aktif Ön Izgara

Aktif Ön Izgara Sistemi, 6 derecelik açılarla ve 15 değişik pozisyonda açılıp kapanan kapakçıklarla aracın aerodinamik direncinin hep optimum seviyede kalmasını sağlar. Bu sayede aracın yakıt tüketimi azalır. Motor en verimli çalışma sıcaklığına çok daha çabuk ulaşır.

Ford EcoMode

Ford EcoMode sürücü bilgilendirme sistemi ile aracınız size gösterge panelinde ekonomik sürüş tavsiyelerinde bulunur. Optimum yakıt tüketiminin elde edilmesi için araç hızı, motor devri, torku ve sıcaklığı ile birlikte gaz pedalı, devriyaj pedalı ve vites konumu gibi parametreleri sürekli olarak gözlemlenmektedir. Bu değerler doğrultusunda sürüş performansı skorlandırılarak sürücüye daha ekonomik sürüş için tavsiyeler verilmektedir.

Yokuş Kalkış Sistemi

Yokuşta kalkış sırasında aracınızın geriye kaymasını önler. Araç hareketsiz durumdayken ayağınızı fren pedalından çektiğinizde, sistem tekerlekleri sabit tutar, bu sayede yokuşta, kaygan yüzeylerde aracınızı durdurmak ya da hareket ettirmek istediğinizde daha fazla kontrol sağlar.

Otomatik Start-Stop Sistemi

Otomatik Start-Stop sistemi, aracınız, trafik ışıklarında ya da trafikte beklerken hareketsiz kaldığında, motoru otomatik olarak kapatır. Harekete hazır olduğunuzda sistem sizi bekletmeden motoru yeniden çalıştırır. Aracınızı ağırlıklı olarak şehir trafiğinde kullanıyorsanız ideal bir özellik. Bu sistem, (şehir içi trafikte) yakıt tüketiminde %10'a kadar tasarruf sağlayabilmektedir. Böylesine bir tasarruf gücü, kuşkusuz üzerinde durulmaya değer bir unsurdur.

Otomatik Park Sistemi

Otomatik Park Sistemi sizin için uygun olan park yerini bulmakla kalmıyor, aracınızı park etmenize de yardımcı oluyor. Araçta yer alan sensörler sayesinde dar park yerlerine (aracın 1,2 katı) paralel park ederken, aracınız sizin için gerekli direksiyon manevralarını yapıyor, siz sadece frene ve gaza basıp vites değiştiriyorsunuz.

Vites Artırma İkazı

Araç gösterge panelinde yer alan vites gösterge lambası, yakıtı daha tasarruflu kullanmak için ne zaman vites değiştirmeniz gerektiğini bildirir. Basit olduğu kadar etkili bir özellik!

Ford Kolay Yakıt Sistemi

Ford Kolay Yakıt Sistemi, benzin ve dizel pompa uçları arasındaki farkı tanıyan, hatalı yakıtı engelleyici ve kapaksız bir yakıt doldurma sistemidir. Böylece aracınıza yanlış yakıt doldurma olasılığınız ortadan kalkar.

Otomatik Uzun Farlar

Otomatik uzun far teknolojisi gece uzun far kullanımını daha fazla görüş alanı sağlamak için maksimum verimlilikte tutmayı amaçlar.
Sistem karşı yönden gelen ya da önünüzde seyahat eden bir araç tespit edilmesi durumunda otomatik olarak uzun far kısa far geçişi yaparak diğer sürücülerin uzun farlardan etkilenmesini engeller. Önünüzdeki engel kalktıktan sonra sistem tekrar uzun fara geçiş yapar. Aynı şekilde ışık şiddetinin az olduğu bir ortamda ise sistem otomatik olarak kısa fardan uzun fara geçişi sağlar.

1.0i EcoBoost benzinli motor teknolojisi

Ford’un yeni nesil benzinli 1.0 litre EcoBoost motorları 2012 & 2013 yıllarında yılın motoru ödülünü kazandı. 1.0 litre EcoBoost motorlara sahip olan Fordlar, düşük hacimden yüksek performans ve yakıt ekonomisi sağlıyor.

1.0l EcoBoost motor, çift kam mili zamanlaması, sahip olduğu direkt emisyon ve turboşarj teknolojileri ile alt devirlerde yakaladığı yüksek torku motorun tüm devir aralıklarına yayılmasını sağlayarak kullanıcısına daha fazla çekiş gücü, performans ve sürüş keyfi sunuyor ve sadece 1 A4 kağıt boyutundadır.

3 silindirli 1.0lt EcoBoost motor dizel motorun yüksek tork ve yakıt ekonomisini benzinli motorun ataklığı ve konforu ile birleştiriyor.

TDCi dizel motorlar ile üstün yakıt tasarrufu

Size her koşulda avantaj sağlayan TDCi dizel motorlar, segmentinde en üstün sürüş dinamiğini sunan Ford araçlar ile birlikte sunuluyor. Ford ürün gamında sunulan turbo destekli doğrudan yakıt enjeksiyonu teknolojisine sahip TDCi dizel motorlar ile daha fazla güç, daha fazla tork ve daha fazla yakıt tasarrufunun yanı sıra daha düşük karbondioksit emisyonu elde ediliyor.